English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

مسجد اسلامیه

آشنایی با قدمگاه های امام رضا (ع) در یزد؛ روستای فراشاه (اسلامیه، تفت)

امام رضا(ع) در سفر تاریخی خود از مدینه به مرو که به دستور خلیفه مأمون عباسی در اوایل قرن سوم هجری صورت گرفت، از شهرها و مناطق مختلفی عبور نمودند و در این راستا در برخی از اماکن درنگ یا توقفی کوتاه داشته اند. مردم نیز به پاس احترام و توجهی که برای امام رضا(ع) قائل بوده اند، مکان هایی را که با قدوم مبارک ایشان مزین گشته، در طول تاریخ حفظ و حراست نموده اند و به عنوان بناهایی مذهبی آنها را ارج نهاده اند. نمونه این اماکن که در طول این مسیر بسیار به چشم می خورد، با نام "قدمگاه" اشتهار یافته است که امام برای مدت کوتاهی در آن توقف داشته اند.

روستای فراشاه (اسلامیه) واقع در هشت کیلومتری شهرستان تفت (از راه ابرکوه)، از آبادی های قدیم منطقه است. در سال 512 هـ.ق به امر کرشاسپ بن علی (شکوفایی 488- 513 هـ.ق) از امرای کاکویه دیلمی قدمگاهی به مناسبت اقامت امام رضا(ع) در آنجا ساخته شد. سنگ قدمگاه فراشا نفیس و معروف است.

اصل بنای مسجد مشهد علی بن موسی الرضا(ع) در فراشا، چهار ضلعی است و هر ضلع آن از داخل، هشت متر می باشد. در ارتفاع قریب به سه متر، بنا به هشت ضلعی بدل شده و بر سر آن گنبد آجری قرار گرفته است. بنا دارای سنگ تاریخی و کتیبه و تزئینات داخلی و یادگارهایی است. گنبد این قدمگاه به سوره مبارکه الفتح با خط کوفی گل‌دار مزین شده است و سنگ مرمری در داخل محراب قدمگاه در ابعاد 106 در 60 سانتیمتر قرار دارد.

قدمت هزار ساله بنای مسجد مشهد علی بن موسی الرضا(ع)، قرار گرفتن فراشا در راه باستانی موسوم به راه شاهی که از ابر کوه تا به یزد امتداد داشت، از جمله دلائل اصیل بودن این قدمگاه است. پس از گذشت قرن‌ها، اگر چه الحاقات و تغییراتی در بنا صورت گرفته، اما همچنان مورد توجه خیل زیادی از عاشقان و ارادتمندان امام هشتم (ع) است. قدمگاه مذکور به شماره 1094 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منابع: سایت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و پایگاه خبری یزدی نیوز

 

 اسلامیه

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.