English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

امامزاده نصرالله

آشنایی با امام زادگان و بقاع متبرکه استان یزد؛ آستان مقدس امامزاده سیدنصرالله (امامزاده شنبه )ع)(

مورخین زمان زندگی سادات مدفون در آنجا را ازسده سوم تا دهم هجری می‌دانند. مؤلف تاریخ یزد می‌گوید در این بقعه گنجی قرار داشت که محمدبن مظفر بعد ازخراب کردن گنبد بقعه آن را برداشته است. در بین مردم مشهور است که اگر در آنجا سوره «توحید» هزار مرتبه با اخلاص خوانده شود حاجت هرکس روا می‌شود. این بنا به شماره 13898 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برخی نام خفته در این مزار را سیدنصرالله و عده‌ای سیدناصرالدین از احفاد امام جعفرصادق (علیه السلام) و نواده امامزاده جعفر (علیه السلام) که مدفون در یزد است، می دانند.

به دلیل اینکه مردم بیشتر در روز شنبه به زیارت این بارگاه روی می آورند به امامزاده «شنبه» نیز شهرت یافته و در کتب تواریخ یزد به بقعه زرندیان نیز خوانده می شود. چون در صفه این بقعه سه تن از سادات قل هواللهی (شاخه‌ای از سادات عریضی) در این محل مدفونند این بقعه را مقبره سادات قل هواللهی هم گفته اند.

استاد ایرج افشار درباره این مزار می‌نویسد: "بقعه‌ای است قدیمی واقع در والی مریم آباد ومردم آنرا مزار سیدنصرالله می‌دانند. در آتشکده یزدان نام آن سیدناصرالدین از اقارب امامزاده جعفر (علیه السلام) ذکر شده است و گوید که عده ای از سادات عریضی در آنجا مدفون اند. بنای زرندیان بنا بر تاریخ کتیبه ضریح چوبی آن از قرن دهم هجری است و بانی آن شمس الدین محمد ابرقوهی بوده است و جدیداً بنا را مرمت و سفیدکاری و نماسازی کرده اند."

علامه سیدجمال الدین احمد بن مهنا حسینی نسابه تنها شخص از این خداندان(عریضی) ساکن در یزد را سیدنصرالله بن صنع الله بن لطف الله بن روح الله بن سلام الله بن حیدر بن شرفشاه بن رکن الدین محمد بن قوام الدین محمد بن(علی بن) نظام الدین شرفشاه بن ابی محمد عربشاه بن حسن بن زید بن حسن بن احمد بن عبیدالله بن محمد أبی جعفر(امامزاده جعفر) بن علی أبی الحسن بن عبیدالله بن احمد الشعرانی بن علی العریضی بن امام جعفرصادق (علیه السلام) نام می برد و برای وی سه برادر به اسامی: عبیدالله، خلیل الله، عمادالله می‌شمارد. وی از اعلام قرن هشتم هجری و ازسادات عریضی می باشد.

مشخصات

اثر کهنه تاریخدار بقعه، ضریحی است چوبی و مشبک مورخ 934 هجری که بر قبر اصلی نصب بوده است و اکنون آن را کنار گذارده‌اند و ضریح آهنی تازه‌ای بر جای آن نصب کرده‌اند! اندازۀ این صندوق به این صورت است: 133 سانتی‌متر ارتفاع، 154 پهنا و 255 سانتی‌متر طول. بر دورۀ بالایی صندوق، صلوات کبیره بر دوازده امام به خط نسخ خوب کنده‌کاری شده که تاریخ 934 ﻫ.ق در آخر آن درج شده است. بنای کنونی بقعه که پس از تخریب بنای قبلی از سال 1370 ﻫ.ش بازسازی شده، به شکل مربع مستطیل و به ابعاد 24×27 متر است که در وسط آن بین ستون‌ها، ضریح نقره‌ای امامزاده قرار دارد. این ضریح که از جنس نقره و آب طلا است، سورۀ مبارکه اعلی در دور تا دور آن قلمزنی شده و در بالای درب آن نوشته شده: «السّلام علیک یا امامزاده سید نصرالله از نوادگان امام جعفر صادق(ع) در سال 1373 به همّت هیأت امناء و کمک‌های مردم به پایان رسید.»

منبع: پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی، سایت مزارات ایران و جهان اسلام

 

امامزاده سید نصرالله

کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.